Ktoś się łączy z moim Wi-Fi!

Czy po którejś z domówek, na której rozdawałeś hasło do swojego Wi-Fi, masz podejrzenia, że sąsiad zaczął częściej spędzać czas na balkonie akurat od strony Twojego mieszkania, a Twój Internet zacina się coraz bardziej?

Chcesz sprawdzić kto zjada Twoje cenne Megabity?

Nic prostszego!

Możesz sprawdzić to w panelu administracyjnym swojego routera, ale jeśli nie pamiętasz do niego hasła lub sam jego widok przyprawia Cię o ból głowy, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz skorzystać z darmowych programów, które wyświetlą jakie urządzenia są podłączone do Twojej sieci. Jednym z nich jest Who is On My WiFi. Po uruchomieniu programu wyświetli się lista aktywnych urządzeń, czyli podłączonych do naszej sieci, ale o ile nazwa urządzenia może niekoniecznie wskazywać na pasożyta naszego WiFi, a adres IP może się zmieniać utrudniając nam namierzenie go, o tyle adres MAC karty sieciowej urządzenia pozostaje ten sam i właśnie po nim możemy je zidentyfikować. Adres MAC na komputerach z systemem Windows możemy sprawdzić z poziomu wiersza poleceń wpisując odpowiednią komendę. Dostać się do wiersza poleceń możemy na różne sposoby.

Windows:
Sposób 1
Klikamy w „Start” -> „Uruchom” -> wpisujemy: cmd -> w okienku, które nam wyskoczy wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Sposób 2
Klikamy w „Start” -> w pasku wyszukiwania wpisujemy: wiersz poleceń -> klikamy na niego i w okienku, które nam wyskoczy wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Sposób 3.
Naciskamy jednocześnie klawisz „Win” (rysunek logo Windows) i klawisz z literą „R”, następnie wpisujemy: cmd i w okienku, które nam wyskoczy wpisujemy: ipconfig /all -> znajdujemy pozycję „Adres fizyczny”.

Linux:
Znajdujemy terminal/konsolę i wpisujemy:
ifconfig -a

Ciekawszym programem jednak moim zdaniem jest Netcut.

Jest to bezpłatny program, w którym już mamy większą kontrolę nad swoją siecią. Możemy sprawdzić jakie urządzenia są do niej podłączone i jakie zasoby zużywają.

Oprócz tego możemy kontrolować takie urządzenia jak iPhone, Xbox, Wii, PS3 oraz urządzenia z systemem Android. Wystarczy, że podłączone do sieci urządzenie posiada swój własny adres MAC. Za pomocą programu Netcut możemy szybko podłączyć lub odłączyć dowolne urządzenie od naszej sieci – może to być komputer, tablet, telefon, konsola, telewizor, router lub switch.

W Internecie znajdziemy jeszcze wiele więcej programów pełniących podobne funkcje. Jak można zauważyć, z ich pomocą możemy kogoś wyrzucić z naszej sieci, dlatego zalecam rozsądne posługiwanie się nimi, aby nie sprawić sobie lub komuś przykrości w postaci braku dostępu do Internetu.


Autor: Dominik Gacek