Podróże małe i duże – Pieniny

Pieniny to przepiękne, osobliwe pasmo górskie, leżące w południowej Polsce i północnej Słowacji stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy). Stolicą Pienin jest oczywiście Szczawnica – bardzo popularny kurort uzdrowiskowy, zaś symbolem tych gór jest karłowata sosna rosnąca na widokowym szczycie Sokolicy (747 m n.p.m.), która niestety została zniszczona w wyniku akcji ratowniczej przez śmigłowiec.

Góry te słyną ze skalistych turni, dlatego przypominają Tatry, choć nie są wysokie oraz z przepięknych przełomów Dunajca, które dzielą to pasmo na 3 części: Pieniny Spiskie (Żar – 879 m n.p.m.), Pieniny Właściwe pomiędzy Czorsztynem a Szczawnicą (Trzy Korony – 982 m n.p.m.) i Małe Pieniny na wschodzie (Wysoka – 1050 m n.p.m.). Najpopularniejszy szczyt to Trzy Korony, ale nie dajcie się zwieść małą wysokością, podejście pod górę jest strome i kamieniste, pomimo tego dla tych widoków warto podjąć wyzwanie.

Najlepsza droga zaczyna się w Krościenku na ulicy Trzech Koron, więc nie ma szans się pomylić. Zaczynamy podejście żółtym szlakiem, po drodze mijamy las, łąki i przede wszystkim piękne widoki. Nieco wyżej pooglądamy również Tatry, które znajdują się bardzo blisko. Możemy również odbić na szczyt Sokolicy, bądź wybrać się do Sromowców Niżnych. Teoretycznie na Trzy Korony idzie się 2,5 godziny (wg. oznaczeń na szlaku), a w praktyce tę trasę można pokonać w 1,5 godziny lub jeszcze szybciej. Na szczycie czeka na nas punkt widokowy, w którym można obejrzeć bajeczny krajobraz górski, Dunajec, a nawet Jezioro Czorsztyńskie. Po wycieczce można się wybrać do baru koło stawu, gdzie można zjeść dopiero co wyłowionego z niego pstrąga.

Popularna jest również Palenica (722 m n.p.m.) znajdująca się w Szczawnicy, na którą wjedziemy koleją linową. Szczyt jest doskonałym miejscem do opalania – leżaków starczy dla każdego. Jest również świetnym punktem widokowym na Pieniny i Beskid Sądeacki. Kiedy już będziemy w Szczawnicy warto wybrać się do pijalni wód, gdzie będziemy mieli okazję skosztować różnych wód leczniczych. Mamy też okazję sami wybrać wodę ze źródła Wanda, które znajduje się w Szczawnickim Parku. Trzeba jednak być bardzo cierpliwym, by ją nabrać… chyba że ma się szczęście i woda przyspieszy. Następnie możemy się wybrać do Wąwozu Homole, który znajduje się przy wsi Jaworki. Malownicza dolinka Kamionki, tworząca wąwóz z fantazyjnymi utworami wapiennymi, miejscami bardzo wysokimi, to jedno z ładniejszych miejsc w tej części Pienin.

Punktem obowiązkowym wycieczki w Pieniny, oprócz zdobywania szczytów, jest spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca, gdzie można podziwiać panoramę Pienin z różnych stron, a także dziką przyrodę. Spływ po części odbywa się po stronie Słowackiej. Zaczyna się w przystani Sromowce – Kąty, a kończy w Szczawnicy lub w Krościenku. Jeśli ktoś szuka więcej wrażeń i adrenaliny może wybrać spływ kajakami górskimi lub rafting. Dodatkową atrakcją Pienin jest zapora wodna oraz sztuczne Jezioro Czorsztyńskie, po którym można pływać statkiem wycieczkowym pomiędzy zabytkowymi zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.


Tekst i zdjęcia: Amanda Chawińska