5 Cze '19

Czy colivingi sprawdzą się w Polsce?

Czy colivingi sprawdzą się w Polsce?

Co to właściwie są colivingi?
To forma mieszkania, w której lokatorzy, oprócz swoich prywatnych mieszkań, posiadają wspólną przestrzeń np. duży salon, miejsce do pracy, czytelnię, siłownię, ogród lub jadalnię. Mieszkańcy – prócz części wspólnych – dzielą ze sobą swoje zainteresowania i wartości.

Obecnie młodzi ludzie cenią sobie otwartość, współpracę i tworzenie społeczności. Taka forma mieszkania oferuje im perspektywę zamieszkania wśród interesujących ludzi o podobnym spojrzeniu na świat. Stany Zjednoczone oraz Europa Zachodnia inwestują już w tego typu mieszkania. Czy w Polsce coliving również ma szansę zaistnieć?

Przemysław Chimczak został laureatem prestiżowego konkursu Archi-World Academy pod hasłem „Building in Smart Cities”, w którym nagradzane są najlepsze koncepcje architektoniczne na świecie. Projekt Przemysława „Coliving.

Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” został wybrany spośród półtora tysiąca prac. Jego projekt zlokalizowany jest na warszawskim Mordorze. Jest to nieformalna nazwa licznych biurowców znajdujących się przy ulicy Domaniewskiej. Według szacunków, na warszawski Mordor dojeżdża około 80-100 tysięcy osób, jednak miejsce to przestaje tętnić życiem po godzinach pracy. Pomysł zbudowania colivingu na tym obszarze ma za zadanie ożywić korporacyjne tereny oraz połączyć zalety prywatnego mieszkania i dużych przestrzeni wspólnych.

Idea Przemysława Chimczaka okazała się trafna, ponieważ już pod koniec 2018 roku fiński deweloper ogłosił, że dokładnie na tej działce powstanie największy coliving w Polsce, w którym zamieszka blisko 1000 osób.

W Polsce od początku poprzedniego roku dostrzegalny jest silny trend budowy prywatnych akademików. Jest to jeden z najciekawszych nurtów na rynku nieruchomości. Student depot to sieć prywatnych akademików w Polsce. Jest to nowoczesna i wyjątkowa przestrzeń dla młodych osób, które cenią sobie wysoki standard, bliskość uczelni oraz przynależność do społeczności studenckiej. Prywatne akademiki sieci Student depot można znaleźć w Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Zdecydowanie jest to trend, który ma szansę na rozwój także w Polsce.

Źródło:
Pierwszy polski raport o colivingu pobrany ze strony www.thinkco.pl Real EstateResearch Lab.

Autor: Dominika Kowalczyk


multis_styczen2021
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.